Rynek i zabytki Sułowa

Gmina Milicz

Sułów to duża wieś położona nad rzeką Barycz w powiecie milickim może poszczycić się uroczym pochyłym rynkiem. Zabudowany jest niskimi zabytkowymi oraz współczesnymi kamienicami. Wśród kamienic wyróżnia się dom z nr 11 z przełomu XVIII i XIX w. położony w zachodniej pierzei rynku, w którym podczas podróży 12.03.1831 r. odpoczywał Juliusz Słowacki. Środek rynku zajmuje zielony skwer, na którym w jego północnej części stoi pomnik poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego poległym w walce o wyzwolenie Polski.

To właśnie w Sułowie zaczyna się licząca 20 km ścieżka rowerowa trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Przy drodze dojazdowej z Trzebnicy znajduje się dogodny, monitorowany parking, można tam zostawić auto i ruszyć w drogę na dwóch kółkach!

Kolejka kursowała tutaj w okresie powojennym, dowożąc ludzi do pracy i młodzież do szkół. Podróż odbywała się wagonikami ciągniętymi przez parowóz, lokomotywkę spalinową czy też w wagonach samobieżnych.

Ścieżka biegnie wzdłuż malowniczego krajobrazu Doliny Baryczy przez miejscowości: Pracze (3,1 km), Postolin (5,7 km), Kaszowo (8,5 km), Milicz z dwoma przystankami na 11,1 km (Milicz Zamek na ul. Trzebnickiej) i na 12,8 km (Milicz Wąskotorowy), Ruda Milicka (15 km), kończy się w Grabownicy na 20 km.

 

Na poszczególnych stacjach (przystankach) możemy zobaczyć ekspozycje złożone z wagonów kolejowych i lokomotywy lub parowozu. Tablice poglądowe zawierające informacje o budowie ścieżki rowerowej oraz walorach turystycznych i krajobrazowych w rejonie danego przystanku.

AKCJA PROMOCYJNA - KOLOROWY SZLAK KARPIA na DNIACH KARPIA

PIECZĄTKA DOSTĘPNA:

Stacja ART- ZBYT w Sułowie, ul. Zamkowa 6 - od Poniedziałku do Soboty w godz. 06:00 - 21:00