Pałac i Park Maltzanów w Miliczu

Technikum Leśne w Miliczu

Pałac zbudowany w latach 1797-1798 wg projektu Carla Gottfrieda Geisslera dla rodziny von Maltzan. W 1910 roku pałac częściowo przebudowano, a następnie dostawiono południowe skrzydło, w którym mieścił się dom zajezdny. Dokoła rozciąga się 50-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim, który po dziś dzień zachęca przejezdnych oraz miejscowych do korzystania z jego uroków  ze względu na niezwykłość przyrody, jak i dającego się odczuć ducha czasu. Na terenie parku można podziwiać niemal 80 gatunków drzew i krzewów. Najdawniejsze lata pamięta dostojny dąb o obwodzie 694 cm, królujący grupie mniejszych dębów oraz pomnikom przyrody, rosnącym na skraju obiektu. Park przecina urokliwa młynówka zasilająca okoliczne stawy. Prócz samej natury  warto zobaczyć usytuowany  po drugiej stronie szosy prowadzącej do Sułowa  grobowiec  hrabiego Andrzeja Maltzana i jego żony. Najbardziej znaną przedstawicielką rodu von Maltzan jest najmłodsza córka Andrzeja i Ewy – Maria – ichtiolog, weterynarz, pisarka i działaczka opozycji antyhitlerowskiej, autorka książki „Bij w werbel i nie lękaj się”.

http://www.polskiezabytki.pl"

 

Dziś na terenie pałacu znajduje się Technikum Leśne. Jego nauczyciele i uczniowie w okresie trwania Dni Karpia w Dolinie Baryczy organizują zwiedzanie pałacu pn. „Noc w pałacu Maltzanów”. Można wtedy  zwiedzić  niedostępne na co dzień pałacowe wnętrza  czy posłuchać legendy  o zaginionym sznurze pereł.

Na skraju przypałacowego parku swoje  progi otwiera dla gości restauracja Parkowa, w której spróbujemy  smakowitych ryb i innych regionalnych potraw. W restauracji uczestnicy zabawy w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS  - geocaching, mogą poprosić o pieczątkę z karpiem aby potwierdzić swoją obecność na Kolorowym Szlaku Karpia. 

 

Natomiast skrzynka geocache to małe pudełko klipsowe, które zawiera: loogbook, ołówek, certyfikat dla pierwszego znalazcy, kolorowe gadżety na wymianę (smycze, przypinki, opaskę odblaskową, układankę dla dzieci). Wchodząc do parku przez bramę Pokoju po lewej stronie Alei Piastów, przed murowanym mostkiem nad rzeką Młynówką rozmieszczone są ławeczki. Przy jednej z nich rośnie okazałe drzewo. Powodzenia!

AKCJA PROMOCYJNA - KOLOROWY SZLAK KARPIA na DNIACH KARPIA

PIECZĄTKA DOSTĘPNA:

Restauracja Parkowa

pn-pt czynna w godzinach 09:00-22:00

soboty i niedziele czynna w godzinach 12:00-22:00