Zespół pałacowo-parkowy (dawny pałac Hatzfeldów) w Żmigrodzie

Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie

 

W skład Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie wchodzą ruiny zamku rodziny Hatzfeldtów i obronna wieża mieszkalna zwana popularnie basztą, a całość otacza romantyczny park, powstały na przełomie XVIII i XIX w. na powierzchni ok. 15 ha. Obok interesującego starodrzewia i stawów, znajduje się tu też zabytkowy żelazny maszt na chorągwie. Park zrewitalizowano w 2012 r.

Stojącą tu niegdyś warownię wzmiankowano po raz pierwszy w 1296 r. W okresie wojny trzydziestoletniej zamek został przebudowany na twierdzę. Natomiast do dziś zachowały się pozostałości pałacowej kaplicy (z 1683 r.) i barokowego pałacu z pocz. XVIII w. wg Ch. Hacknera - w l. 2007-08 przeprowadzono renowację tych obiektów, które dostępne są w postaci trwałej ruiny. W l. 1762-65 dobudowano stumetrowe klasycystyczne skrzydło C.G. Langhansa. W 1945 r. pałac został całkowicie zniszczony.

Wspomnianą basztę zbudowano w 1560 r., ale jej podziemia mają średniowieczny rodowód. Po renowacji, przeprowadzonej w 2008 r., w obiekcie  mieszczą się: punkt informacji turystycznej, sala konferencyjna, sala rycerska z miejscem na wystawy, kameralne koncerty lub spektakle teatralne. Nad nią mieści się apartament hotelowy, a na samej górze – taras widokowy.

IT "Baszta" nieodpłatnie udziela informacji turystycznych, prowadzi sprzedaż materiałów promujących Dolinę Baryczy, świadczy usługi przewodnickie na terenie parku, przeprowadza zajęcia edukacyjne, udostępnia do zwiedzania i wynajmuje pomieszczenia baszty oraz prowadzi wypożyczalnię sprzętu turystycznego i rekreacyjnego. Ponadto jest siedzibą Miejsce Przyjaznego Rowerzystom.

Dodatkowymi atrakcjami monitorowanego w całości Zespołu Pałacowo-Parkowego są m.in. fontanna, plac zabaw, wytyczona trasa biegowa i ścieżka przyrodnicza. Ponadto obiekt jest miejscem zawodów sportowych, koncertów kameralnych, imprez takich jak m.in. Dzień Dziecka, Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, biegowy Maraton na Raty, zawody wędkarskie na stawach parkowych i Zlot Miłośników VW Vagday.

AKCJA PROMOCYJNA - KOLOROWY SZLAK KARPIA na DNIACH KARPIA

PIECZĄTKA DOSTĘPNA:

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ "BASZTA"

Od Poniedziałku do Piątku w godz. 07:00-15:00, Sobota, Niedziela i Święta - nieczynne