Pałac Myśliwski Radziwiłłów i Centrum edukacyjne LKP Lasy Rychtalskie, Nadleśnictwo Antonin

Nadleśnictwo Antonin

Projekt pałacu wyszedł spod ręki K. F. Schinkla. Wraz z J. H. Haeberlinem stworzył również projekt gospodarskich budynków przypałacowych: leśniczówki - dzisiejszej siedziby Nadleśnictwa Antonin; domku ogrodnika – obecnie edukacyjnej izby przyrodniczo – leśnej; stajni i wozowni – z wyremontowaną salą konferencyjną; oraz domku księcia Wilhelma.

Kompleks pałacowy powstał w latach 1821-1824. Pałac stanowił letnią rezydencję księcia Antoniego Radziwiłła. Został wzniesiony na planie krzyża greckiego, oszalowany na podmurówce, ze ścianami wyłożonymi drewnem modrzewiowym. Trójkondygnacyjną salę o ozdobnym stropie wsparto na grubej kolumnie stanowiącej komin. 

Dawny teren parku Radziwiłłów tworzy dziś część rezerwatu „Wydymacz”, w którym Nadleśnictwo Antonin udostępniło ścieżkę edukacyjną.

 

Dzięki sławie Fryderyka Chopina, gościa Radziwiłłów w latach 1826 i 1829, pałac i budynki dzisiejszego nadleśnictwa nie obróciły się w ruinę w czasach powojennych. Na cześć pianisty w pałacu odbywają się koncerty m.in. międzynarodowy festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Obecnie budynek administrowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu mieści hotel i restaurację.

www.galeriawielkopolska.info

AKCJA PROMOCYJNA - KOLOROWY SZLAK KARPIA na DNIACH KARPIA

PIECZĄTKA DOSTĘPNA:

Pałac Myśliwski Radziwiłłów w Antoninie, RECEPCJA