Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny i Muzeum Bombki w Miliczu

KOM

KOM - Muzeum Bombki – to obowiązkowy przystanek na Kolorowym Szlaku Karpia. Kreacja figury karpia KOM obrazuje historię tego miejsca (dawną fabrykę bombek) i nowoczesną funkcję obiektu, podkreśloną kolorem. W postindustrialnych halach znajdują się obecnie: Muzeum Bombki, Kawiarnia Stara Bombkarnia, Centrum Nowoczesnej Edukacji i konferencyjno-szkoleniowe oraz Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren.

Atrakcją regionu i polskim dziedzictwem kulturowym jest Muzeum Bombki, z ekspozycją ponad 6 000 szklanych ozdób choinkowych, wydmuchiwanych i dekorowanych ręcznie w dawnej manufakturze. Do 2008 roku była to największa w Polsce fabryka bombek. Rocznie wydmuchiwano w niej około miliona ozdób. Część z nich sprzedawano w kraju, ale aż 90% milickiej produkcji szło na eksport, m.in. do Disneylandu. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji barwnymi ekspozytorami rozbudza wyobraźnię, sprawiając że magię świąt czuje się tu przez cały rok. W okresie zimowym miejsce to nabiera szczególnej mocy. Spacerując wśród wielobarwnych, podświetlanych ekspozytorów, z których skrzą się niezwykłe, małe dzieła sztuki, doświadcza się tej szczególnej atmosfery wszystkimi zmysłami. Dziś do Muzeum Bombki przyjeżdżają wycieczki szkole i przedszkolne na realizację programów świątecznych związanych z tradycją Świąt Bożego Narodzenia, a goście biznesowi odnajdują tu unikatową przestrzeń do organizacji świątecznych spotkań i noworocznych bankietów.

Przy muzeum, w obszernej przestrzeni znajduje się Kawiarnia Stara Bombkarnia z kreatywną strefą dla dzieci. Przez cały rok szkolny kawiarnia jest miejscem spotkań i warsztatów dla grup wycieczkowych oraz organizacji przyjęć urodzinowych dla dzieci. W sezonie od maja do września jest dobrym punktem wypadowym w Dolinę Baryczy, ze względu na duży, bezpieczny parking i bezpośrednią lokalizację przy malowniczej ścieżce rowerowej, na trasie dawnej kolejki wąskotorowej. Specjalnością Starej Bombkarni jest Tost Milicki – na wytrawnej chałce, z pastą z karpia i konfiturą z czerwonej cebuli. Info-punkt ze sklepikiem jest dobrze wyposażony w materiały informacyjne o Dolinie Baryczy, regionalne pamiątki i  produkty lokalne.

 

Muzeum Bombki oraz Kawiarnia Stara Bombkarnia są otwarte w 2019 r. dla

klientów indywidualnych: tylko w sezonie maj – wrzesień, w każdą sobotę, w godz. 10:00 - 18:00

 

grup zorganizowanych: przez cały rok codziennie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w biurze KOM (biuro czynne pon. - pt. 8:00 - 16:00; tel. 71 38 41 296, 514 203 636)