Chata Regionalna i gniazdo bociana (on-line) w Przygodzicach

Gmina Przygodzice

Chata Regionalna i gniazdo bociana (on-line)

Karp znajduje się w centrum Przygodzic obok budynku pierwszej szkoły (z lat 20. XIX wieku), który obecnie pełni funkcję Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W pobliżu znajdują się: Gminny Ośrodek Kultury, kompleks boisk „Orlik” oraz Urząd Gminy i Chata Regionalna.

W budynku  Chaty Regionalnej od 1813 r. znajdowała się izba gospodarcza dóbr przygodzickich z celą więzienną, a po II wojnie światowej mieszkania pracowników Gospodarstwa Rolnego. W 2007 roku budynek został odrestaurowany, obecnie znajduje się w nim Gminny Punkt Informacji oraz sale z ekspozycjami muzealnymi poświęconymi historii miejscowości należących do gminy Przygodzice oraz ich właścicielom: Gołuchowskim, Leszczyńskim, Przebendowskim i Radziwiłłom, a także przodkom współczesnych mieszkańców. Chata Regionalna czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-14.00 i dostępna w pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu - tel.: 62 737 41 41.

Przy budynku Urzędu Gminy znajduje się jedno z najbardziej  znanych w Polsce gniazd bocianów z dostępną na żywo transmisją na stronie internetowej www.bociany.ec.pl Obraz z gniazda jest też transmitowany na ekranie umieszczonym w holu Urzędu Gminy. W sąsiedztwie Urzędu znajduje się skwer Luitré, nazwany tak na cześć gminy partnerskiej z Bretanii we Francji.

Link do obserwacji gniazda bociana na żywo: http://www.bociany.przygodzice.pl/

AKCJA PROMOCYJNA - KOLOROWY SZLAK KARPIA na DNIACH KARPIA